HON Mod HLPLTBL96BASE Conference Table Base - Finish: Traditional Mahogany - 1 Each
Category Bases & Legs
3-4 Weeks Shipping
Item Code: HONTBL96BSELT1
Category Bases & Legs
Manufacturer The HON Company
Description
Conference Table Slab Base is part of the Mod Desk Collection that delivers simplicity and adaptability to enhance your productivity. Contemporary design feels perfectly at home in either a private office or an open floor plan. Metal-to-metal fastening system allows precise assembly. Add this slab base to a 96" wide x 42" deep Mod Conference Rectangular Tabletop (sold separately) to create a complete table that seats up to eight. Finished table height is 29" to match Mod desk heights. Durable, Traditional Mahogany laminate is scratch-resistant, spill-resistant and stain-resistant. Leveling glides compensate for uneven floors. Slab base measures 29-1/4" wide x 63-1/2" long x 28" high.
More from the Manufacturer
Specifications
UNSPSC Code
Weight
64lb
Height
28in
Width
29.23in
Length
63.5in
Catalog Page Number
F46
Brand
HON
Brand Name
HON
Category
Bases & Legs
Color Family
Brown
Country of Origin
United States
Features
Scratch Resistant
Manufacturer
The HON Company
Manufacturer Part Number
HONTBL96BSELT1
Manufacturer Website Address
http://www.hon.com
Packaged Quantity
1 each
Product Color/Finish
Traditional Mahogany
Product Line
Mod
Product Model
HLPLTBL96BASE
Product Name
Mod HLPLTBL96BASE Conference Table Base
Product Type
Conference Table Base
Starting from
/
%
Compare
3-4 Weeks Shipping
Item Code: HONTBL96BSELT1
Manufacturer The HON Company
Description
More from the Manufacturer
Specifications
UNSPSC Code
Weight
64lb
Height
28in
Width
29.23in
Length
63.5in