HON Between HBTTSQR36 Table Top - Square Top - Pinnacle - 1 Each
3-4 Weeks Shipping
Item Code: HONBTSQ36NPNPN
Manufacturer The HON Company
Description
Whether you're working here, there or anywhere Between, this table collection's got you covered. To get the most out of every inch of space and increase productivity, add this versatile, 36" square tabletop to a variety of office areas: meeting spaces or casual open areas such as breakrooms, cafes or breakaway spaces. With pre-drilled holes for easy attachment to the 1-1/8" thick particleboard, the top can be easily added to a seated or standing height, HON Between X-base and Round Base (sold separately) to create a table that attracts everyone to lesser-populated spaces like nooks, hallways and everywhere in Between. Lightweight design allows easy reconfiguration within an environment. Top is covered in high-pressure laminate that is scratch-resistant, spill-resistant and stain-resistant so it will look great for years to come. Color of laminate and 2mm edgeband is Pinnacle.
Specifications
Lead Time
Ships in 5-7 Weeks
UNSPSC Code
Weight
44lb
Height
5in
Width
36in
Length
38in
Catalog Page Number
F61
Application/usage
Cafeteria
Brand
HON
Brand Name
HON
Category
Multipurpose Tops
Color Family
Other
Color/Finish
Pinnacle
Country of Origin
United States
Edge Color/Finish
Pinnacle
Features
Scratch Resistant
Manufacturer
The HON Company
Manufacturer Part Number
HONBTSQ36NPNPN
Manufacturer Website Address
http://www.hon.com
Packaged Quantity
1 each
Product Family
Between
Product Line
Between
Product Model
HBTTSQR36
Product Name
Between HBTTSQR36 Table Top
Product Type
Table Top
Table Top Shape
Square
Starting from
/
%
Compare
3-4 Weeks Shipping
Item Code: HONBTSQ36NPNPN
Manufacturer The HON Company
Description
Specifications
Lead Time
Ships in 5-7 Weeks
UNSPSC Code
Weight
44lb
Height
5in
Width
36in
Length
38in